[PDF]2018 Church Leadership - Rackcdn.comhttps://de5153cdafa6890261c0-2d24b31f9f367d635407be777e646950.ssl.cf2.rackcd...
0 downloads
135 Views
726KB Size
DAVIDSON UNITED METHODIST CHURCH 2018 Church Leadership ADMINISTRATIVE COUNCIL Administrative Council Chairperson Administrative Council Vice-Chairperson Administrative Council Secretary
Maia Setzer Dave Wansley TBD
Lay Leader
Andrea Venus
Finance Chairperson Trustees Chairperson Staff Parish Chairperson Endowment Committee Chairperson
Mike Mowrey Jason Burdette David Boyce Roger Cothran
Children’s Council Chairperson Family Ministries Council Chairpersons Young Adult Council College Ministry Council Youth Council Chairperson Adult Faith Formation Council Senior Adult Council Chairperson Music/ Worship Committee Congregational Life Chairperson Congregational Care Chairperson Missions Chairperson UMW President Preschool Committee Chairperson Building Committee Capital Campaign Committee
Stephanie Niblack Erin McAdams Julie Slaby & Michelle Austin Haley Jobe & Cindy Turner Allison Foscue Thad Chesson Dave Alexander Tom Brown & Lee Brower Linda Beatty Tom Peckham Dawn Hewitt Brittany Viehmann Lauren Tedder Suzanne Carter Lisa Livingston & Ron Turner
Annual Conference Delegates Class of 2018 Class of 2018 Class of 2019 Class of 2019 Class of 2020 Class of 2020
Mark Olenik Rebecca Cody Celia Porter Allison Shutt Kathy Merk-Hazelrigg Walter Hazelrigg
Alternate – Virginia Herrick Alternate – Frank Porter
07/15/2018
At-Large Members
Staff Linda Zastovnik Sarah Belles Kevin Turner
Class of 2019 Claire Bledsoe Matthew Westbrook Kevin Chrencik Jim Richards Beth Bledsoe Jason Nixdorf Pat Johnson Jim Harris Chuck Hayes
Class of 2018
Staff Alexis Coleman Charlotte Thomas Nancy Cork
Staff Nic Glyshaw Rosemary Banks Menita Mercuri Heather Smith Ann Starrette
Sara Umphlett Ellie Boye Hannah Montgomery Michael Kearney Angela Adams Jason Owensby Leamon Brice Jerry Hancock Dave Garbrick
Standing Committees Staff Parish
(Chair – David Boyce, Vice-Chair – Skip Barkley)
2018 2019 2020
Skip Hendrix, John Hearn, Kristen Enwright, David Boyce Mary Langhorne, John Settlemyer, Skip Barkley Leamon Brice, Melissa Middelthon Ex-officio— Andrea Venus
Trustees
2018 2019 2020
(Chair – Jason Burdette)
Donna Taylor, Kevin Umphlett Jason Burdette, Larry Watson, Cathy Barkley Bob McIntosh, Lee Bledsoe, Jenna Skaff
Finance Committee 2018 2019 2020
07/15/2018
(Chair –Mike Mowrey)
Mark Mahoney, Allen Westbrook, Don Roop, Julia Arnold Debbie Brower, Greg Stimson, Mark McCall, Bill Liebler, Homer Lovvorn Myron Caldwell, Christian Wolf, Stephanie Nixdorf, John Stanford, Mike Mowrey Ex – Officio Maia Setzer, Jason Burdette, David Boyce, Dawn Hewitt, Andrea Venus
Ex-officio – Sally Langford, Glenn Kinken, Patti Waldeisen
Nominations Committee
2018 2019 2020
(Chair – Sally Langford)
Gail Burdette, Cheryl Mahoney Caroline Chinery, Candace Ham Ben Tedder, Steve Szilagyi
Ministry Area Committees Youth Council Chairperson : Allison Foscue Vikki Hogg, Mary Shea, George Kelly, Leo Enwright, Sara Umphlett, Ann Boye, Mel Liebler, Debbie Barteldt, Sidney Munsch, Matthew Burrows, Hallie Smith, Children’s Council Chairperson: Stephanie Niblack Raymond Holmberg, Stephanie Mack, Jennifer Petrosky, Julie Slaby, Jennifer Owens, Jamie Hughes Adult Faith Formation Council Chairperson: Thad Chesson Rebecca Kehe, Kristy Temple, Beth Phillips, Dawne Kakitsis, Beth Bechhold, Heather Harris, Drew Matthews, Wendy Matthews Missions Committee Chairperson: Dawn Hewitt Ashley Cannon, Judy Martin, John Quinn, Debbie Lovvorn, Mary Barker, Jim Farr, Rebecca Rosensweig, Rhiannon Hollinger, Don Johnson, George Kelly Senior Adult Council Chairperson: Dave Alexander Sherry Carpenter, Linda Michael, Ruth Krueger, Mike Kayes, Doug & Judy Martin, Martha & Jack Packard Campus Ministry Council Chairpersons: Cindy Turner & Haley Jobe Haley Hamblin, Tim Chartier, Caroline Chinery, Sally Fredricks, Gail Spach, Rebecca True, Kim Dyson, Sarah Belles
Young Adult Council Chairpersons: Julie Slaby & Michelle Austin Family Ministries Council Chairperson: Erin McAdams
07/15/2018
Matt & Mandy McGee, Cheryl Mahoney, Bill Neal, Kathy Westbrook, Kris Viruso, Brittany Viehmann, Elizabeth Kovacs, Candace Ham, Jenni Dellinger, Tanya Chartier, Jenny Hammett, Mark Degan, Hospitality and Fellowship Council Chairperson – Linda Beatty Martha Atwater – Ushers, Jan Burnette – Welcome Center, Greeters – Patty McIlroy, Mary Anne Harris, Parking Lot Greeters, Fellowship Coffee Janice Baucom, Josh Billig, Lauren Billings, Jay Byers Congregational Care Team Chairperson – Tom Peckham Chris Dobbins, Maia Setzer, Melissa Fuerst, Chris Edwards, Leane Turner, Morgan Temple , Bud Katter Mindy Weldon, Doug Martin, Catherine White, Kelly Ellis, Tom Peckham, Lindsey Edmonson Music and Worship Chairpersons – Tom Brown and Lee Brower Iris Swannick, Donna Warren, Melissa Middelthon
Other Committees Leadership Advisory Team Maia Setzer, David Boyce, Mike Mowrey, Jason Burdette, Andrea Venus, Dave Wansley Capital Campaign Chairpersons – Lisa Livingston & Ron Turner Leslie Matz, Rebecca Rosensweig, Dawn Kakitsis, Lee Brower, Rosemary Banks, Menita Mercuri Building Committee Chairperson – Suzanne Carter Scott Chinery, Anne Hendrix, Bill Liebler, Roger Henry, Bob Reid, Richard Skaff Preschool Committee Chairperson – Cameron Gardner Cheree Blacker, Jenny Brewton, Vicki Carbone, Dana Degan, Kevin Fresse, Cameron Gardner, Angie Jacoby, Rebecca Kehe, Darlene Schaefer, Alyssa Schuchard
07/15/2018