DAVIDSON UNITED METHODIST CHURCH 2018


[PDF]DAVIDSON UNITED METHODIST CHURCH 2018...

0 downloads 139 Views 90KB Size

DAVIDSON UNITED METHODIST CHURCH 2018 Church Leadership ADMINISTRATIVE COUNCIL Administrative Council Chairperson Administrative Council Vice-Chairperson Administrative Council Secretary

Maia Setzer Dave Wansley TBA

Lay Leader

Andrea Venus

Finance Chairperson Trustees Chairperson Staff Parish Chairperson Endowment Committee Chairperson

Mike Mowrey Jason Burdette David Boyce Roger Cothran

Children’s Council Chairperson Family Ministries Council Chairpersons Young Adult Council College Ministry Council Youth Council Chairperson Adult Faith Formation Council Senior Adult Council Chairperson Music/ Worship Committee Congregational Life Chairperson Congregational Care Chairperson Missions Chairperson UMW President Preschool Committee Chairperson Building Committee Capital Campaign Committee

Stephanie Niblack Erin McAdams Julie Slaby & Michelle Austin Haley Jobe & Cindy Turner Allison Foscue Thad Chesson Bud Katter Tom Brown & Lee Brower Linda Beatty Mindy Weldon Dawn Hewitt Brittany Viehmann Lauren Tedder Suzanne Carter Lisa Livingston & Ron Turner

Annual Conference Delegates Class of 2018 Class of 2018 Class of 2019 Class of 2019 Class of 2020 Class of 2020

Mark Olenik Rebecca Cody Celia Porter Allison Shutt Kathy Merk-Hazelrigg Walter Hazelrigg

Alternate – Virginia Herrick Alternate – Frank Porter

01/21/2018

At-Large Members

Class of 2019 Matthew Westbrook Kevin Chrencik Jim Richards Beth Bledsoe Jason Nixdorf Pat Johnson Jim Harris Chuck Hayes

Class of 2018 Sara Umphlett Ellie Boye Hannah Montgomery Michael Kearney Angela Adams Jason Owensby Leamon Brice Jerry Hancock Dave Garbrick

Staff Sally Langford Glenn Kinken Linda Zastovnik Sarah Belles Kevin Turner

Staff Alexis Coleman Charlotte Thomas Nancy Cork

Staff Nic Glyshaw Rosemary Banks Menita Mercuri Heather Smith Ann Starrette

Standing Committees Staff Parish

(Chair – David Boyce, Vice-Chair – Skip Barkley)

2018 2019 2020

Skip Hendrix, John Hearn, Kristen Enwright, David Boyce Mary Langhorne, John Settlemyer, Skip Barkley Leamon Brice, Melissa Middelthon Ex-officio— Andrea Venus, Sally Langford, Glenn Kinken

Trustees

(Chair – Jason Burdette)

2018 Donna Taylor, Kevin Umphlett 2019 Jason Burdette, Larry Watson, Cathy Barkley 2020 Bob McIntosh, Lee Bledsoe, Jenna Skaff Ex-officio – Glenn Kinken Finance Committee 2018 2019 2020

01/21/2018

(Chair –Mike Mowrey)

Mark Mahoney, Allen Westbrook, Don Roop, Julia Arnold Debbie Brower, Greg Stimson, Mark McCall, Bill Liebler, Homer Lovvorn Myron Caldwell, Christian Wolf, Stephanie Nixdorf, John Stanford, Mike Mowrey Ex – Officio Maia Setzer, Jason Burdette, David Boyce, Dawn Hewitt, Andrea Venus Ex-officio – Sally Langford, Glenn Kinken, Patti Waldeisen

Nominations Committee

2018 2019 2020

(Chair – Sally Langford)

Gail Burdette, Cheryl Mahoney Caroline Chinery, Candace Ham Ben Tedder, Steve Szilagyi

Ministry Area Committees Youth Council Chairperson : Allison Foscue Vikki Hogg, Mary Shea, George Kelly, Leo Enwright, Sara Umphlett, Ann Boye, Mel Liebler, Debbie Barteldt, Sidney Munsch, Matthew Burrows, Hallie Smith, Children’s Council Chairperson: Stephanie Niblack Raymond Holmberg, Stephanie Mack, Jennifer Petrosky, Julie Slaby, Jennifer Owens, Jamie Hughes Adult Faith Formation Council Chairperson: Thad Chesson Rebecca Kehe, Kristy Temple, Beth Phillips, Dawne Kakitsis, Beth Bechhold, Tom Helms, Heather Harris, Drew Matthews, Wendy Matthews

Missions Committee Chairperson: Dawn Hewitt Ashley Cannon, Judy Martin, John Quinn, Debbie Lovvorn, Mary Barker, Jim Farr, Rebecca Rosensweig, Rhiannon Hollinger, Don Johnson, George Kelly Senior Adult Council Chairperson: Bud Katter Sherry Carpenter, David Alexander, Linda Michael, Ruth Krueger, Mike Kayes, Doug & Judy Martin, Martha & Jack Packard College Ministry Council Chairpersons: Cindy Turner & Haley Jobe Haley Hamblin, Tim Chartier, Caroline Chinery, Sally Fredricks, Gail Spach, Rebecca True, Sarah Belles

Young Adult Council Chairpersons: Julie Slaby & Michelle Austin

01/21/2018

Family Ministries Council Chairperson: Erin McAdams Matt & Mandy McGee, Cheryl Mahoney, Bill Neal, Kathy Westbrook, Kris Viruso, Brittany Viehmann, Elizabeth Kovacs, Candace Ham, Jenni Dellinger, Tanya Chartier, Jenny Hammett, Mark Degan, Congregational Life and Hospitality Chairperson – Linda Beatty Martha Atwater – ushers, Jan Burnette – Welcome Center, Janet Makee – Fellowship Coffee, Greeters – Patty McIlroy, Mary Anne Harris, Arron Whittaker - Parking Lot Greeters Martha Packard, Ernie Cavasinni, Scott True Congregational Care Team Chairperson – Mindy Weldon Chris Dobbins, Maia Setzer, Melissa Fuerst, Chris Edwards, Leane Turner, Morgan Temple , Bud Katter Mindy Weldon, Doug Martin, Catherine White, Kelly Ellis, Tom Peckham, Lindsey Edmonson Music and Worship Chairpersons -- Tom Brown and Lee Brower Iris Swannick, Donna Warren, Melissa Middelthon

Other Committees Leadership Advisory Team Maia Setzer, David Boyce, Mike Mowrey, Jason Burdette, Andrea Venus, Dave Wansley, Sally Langford, Glenn Kinken Capital Campaign Chairpersons – Lisa Livingston & Ron Turner Leslie Matz, Rebecca Rosensweig, Dawn Kakitsis, Lee Brower, Rosemary Banks, Menita Mercuri Sally Langford, Glenn Kinken Building Committee Chairperson – Suzanne Carter Scott Chinery, Anne Hendrix, Bill Liebler, Roger Henry, Bob Reid, Richard Skaff, Sally Langford, Glenn Kinken Preschool Committee Chairperson – Lauren Tedder Carter Engel, Brian Ferguson, Ellen Johnson, Kim Sasser, Lauren Tedder, Jennifer von Bremen, Kathy Westbrook, Darlene Schaefer, Alyssa Schuchard, Cameron Gardner, Vicki Carbone, Rebecca Kehe Nancy Cork, Susan Cavasinni, Debbie Beam, Melissa Fuerst

01/21/2018