Local schedule Grade football Grade soccer Grade


[PDF]Local schedule Grade football Grade soccer Grade...

7 downloads 144 Views 204KB Size

THE HERALD ■ WEDNESDAY, SEPTEMBER 20, 2017

SPORTS ■ PAGE 27

SCOREBOARD

Local schedule All Times EDT ■■ TODAY, SEPT. 20 Prep Soccer Washington at Jasper (JV/V) . . . . . . . . . . . . . 5:30 ■■ THURSDAY, SEPT. 21 Prep Football Heritage Hills at Mount Carmel (F) . . . . . . . . . 7:00 Prep Volleyball Jasper at Southridge (JV/V) . . . . . . . . . . . . . . 5:30 Evansville Memorial at Forest Park (F/JV/V) . . 5:30 Shoals at Northeast Dubois (JV/V) . . . . . . . . 6:00 Perry Central at Heritage Hills (JV/V) . . . . . . . 7:00 Prep Boys Soccer Jasper at Washington (JV/V) . . . . . . . . . . . . . 5:30 Northeast Dubois at Southridge (V) . . . . . . . . 6:00 North Posey at Heritage Hills (V) . . . . . . . . . . 8:00 Prep Girls Soccer Northeast Dubois at Southridge (V) . . . . . . . . 4:30 Washington Catholic at Forest Park (V) . . . . . . 6:00 North Posey at Heritage Hills (V) . . . . . . . . . . 6:30 Prep Boys Tennis Forest Park at Vincennes Rivet . . . . . . . . . . . 5:00 Heritage Hills at Wood Memorial . . . . . . . . . . 5:30 ■■ FRIDAY, SEPT. 22 Prep Football Tell City at Southridge . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7:30 Forest Park at North Posey . . . . . . . . . . . . . . 7:30 Princeton at Jasper . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8:00 Gibson Southern at Heritage Hills . . . . . . . . . 8:00 Prep Boys Tennis Jasper at Center Grove Classic . . . . . . . . . . . 5:00

Grade football AT JASPER GRADE 8 ■■ Jasper 28, Castle South 18 Castle South . . . . . . . . . 6 6 0 6 — 18 Jasper . . . . . . . . . . . . . . 8 8 0 12 — 28 JASPER INDIVIDUAL STATISTICS Rushing — Day 10-110 (2 TDs), Giesler 10-99 (2 TDs), Schuetter 5-71, Foley 1-3 Passing — Giesler 2-4, 14 yards Receiving — Libbert 1-12, Henke 1-2 Interceptions — Ewing GRADE 7 ■■ Jasper 6, Castle South 0 Castle South . . . . . . . . . 0 0 0 0 — 0 Jasper . . . . . . . . . . . . . . 6 0 0 0 — 6 JASPER INDIVIDUAL STATISTICS Rushing — Bair 6-70 (1 TD), Young 5-50, Kabrick 2-18 Passing — Wright 2-6-1, 30 yards Receiving — Timm 1-15, Prechtel 1-15 Interceptions — Lueke Fumble recoveries — Prechtel

Grade soccer AT VINCENNES BOYS MIDDLE SCHOOL ■■ Jasper Gold 4, Vincennes Lincoln 2 Jasper Gold . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 Vincennes Lincoln . . . . . . . . . . . . . 1 Goals: (J) Boeglin 3, Z. Pieper Assists: (J) Kelly 2, Boeglin GIRLS MIDDLE SCHOOL ■■ Vincennes Clark 5, Jasper Gold 2 Jasper Gold . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0 Vincennes Clark . . . . . . . . . . . . . . . 1 Goals: (J) Buck, Mehringer Assists: (J) Rodeck

2 1

2 4

—4 —2

—2 —5

Grade volleyball AT LINCOLN CITY GRADE 8-A ■■ Heritage Hills 2, Southridge 1 23-25, 25-24, 15-14 GRADE 8-B ■■ Southridge 2, Heritage Hills 0 25-18, 25-18 GRADE 7-A ■■ Southridge 2, Heritage Hills 0 25-19, 25-18 GRADE 7-B ■■ Heritage Hills 2, Southridge 1 25-16, 20-25, 15-7 AT REO SEPT. 14 GRADE 8 ■■ Forest Park 2, South Spencer 0 25-17, 25-22 Kills: (FP) Collignon 4, Begle 2, Burger 2, Brandes 2 Assists: (FP) Begle 6, Brandes 2 Blocks: (FP) Collignon 2 Digs: (FP) Weyer 2 Aces: (FP) Brandes 5, Welp 4 Points: (FP) Begle 11, Brandes 7, Welp 6, Burger 5 GRADE 7-A ■■ Forest Park 2, South Spencer 0 25-8, 25-24 Kills: (FP) Betz 3, Begle 3 Assists: (FP) Schuetter 1 Aces: (FP) Schuetter 5, Hagedorn 3 Points: (FP) Schuetter 15, Schulz 8 GRADE 7-B ■■ Forest Park 1, South Spencer 0 29-9 Kills: (FP) Gehlhausen 2

Prep cross country AT MONTGOMERY ■■ BARR-REEVE INVITATIONAL BOYS VARSITY Team Scores 1. Barr-Reeve (61), 2. Jasper (85), 3. South Knox (102), 4. Northeast Dubois (136), 5. Southridge (139), 6. Eastern Greene (157), 7. Pike Central (163), 8. Evansville Harrison (210), 9. Washington (229), 10. Orleans (235), 11. Loogootee (273), 12. Mitchell (298), 13. Vincennes Lincoln (348), 14. North Knox (409), 15. Shoals (428). Top 10 1. Goodwin (BR) 16:17, 2. Miller (J) 16:37, 3. Murphy (BR) 16:43, 4. Knies (NED) 16:51, 5. Bland (SR) 17:00, 6. O’Neil (J) 17:15, 7. Kaiser 17:21, 8. Huff (PC) 17:30, 9. Gray (W) 17:32, 10. Schnell (NED) 17:34 Other Jasper results — 16. T. Backer 17:56, 30. Eckstein 18:36, 31. Eckert 18:43, 34. C. Backer

18:47, 57. J. Summerlot 19:54 Other Southridge results — 23. Giles 18:12, 35. Neher 18:50, 37. Voegerl 18:51, 39. Cruz 18:53, 78. Bell 21:25 Other Northeast Dubois results — 13. Arnold 17:48, 46. Brinkman 19:14, 64. Buechler 20:21, 65. Breitwieser 20:21, 80. Bechman 21:28 GIRLS VARSITY Team Scores 1. Barr-Reeve (68), 2. Jasper (69), 3. South Knox (113), 4. North Daviess (146), 5. Vincennes Lincoln (147), 6. Loogootee (166), 7. Pike Central (182), 8. Mitchell (188), 9. Bedford North Lawrence (191), 10. Eastern Green (244), 11. North Knox (245), 12. Southridge (270), 13. Washington (314), 14. Orleans (360). Top 10 1. N. Graber (BR) 19:21, 2. Couchenour (SK) 19:45, 3. Fleming (L) 20:10, 4. Reeves (SK) 20:17, 5. Bell (M) 20:29, 6. K. Wagler (BR) 20:35, 7. Lange (VL) 20:37, 8. M. Wagler (BR) 20:38, 9. A. Skorge (J) 21:02, 10. A. Graber (BR) 21:06 Other Jasper results — 11. Schnell 21:23, 12. Weaver 21:35, 15. K. Skorge 22:02, 24. Knies 22:54, 32. Jochum 23:16, 52. Brake 24:22 Southridge results — 29. A. Hasenour 23:03, 30. Tretter 23:10, 65. Ev. Hasenour 25:17, 74. Sickbert 26:18, 81. El. Hasenour 27:25 Northeast Dubois results — 13. Livingston 21:37, 76. H. Schepers 26:23, 82. M. Schepers 27:30 MIXED JUNIOR VARSITY Jasper results — 1. Schnell 19:04, 5. Danzer, 6. L. Summerlot, 8. Kilian, 10. Chanley, 13. Simone, 15. R. Mehringer, 16. C. Mehringer, 17. Lang, 21. Anderson, 24. King, 26. Bauer, 30. Terwiske, 38. Schroeder, 44. Woodard, 47. Buschkoetter, 49. Bielawa, 52. Lofton, 58. Grow, 63. Schmitt, 65. Hentrup, 66. Aders, 75. Welp, 80. Mowat, 82. Calderon Northeast Dubois results — 31. Stafford, 55. M. Schepers, 62. Ernst ■■ COACHES ASSOCIATION BOYS TOP 20 The Indiana Association of Track and Cross Country Coaches’ top 20 boys teams: 1. Carmel, 2. Fishers, 3. Westview, 4. Carroll (Fort Wayne), 5. Indianapolis Cathedral, 6. Lowell, 7. Indianapolis North Central, 8. Bloomington South, 9. Valparaiso, 10. Avon, 11. Bloomington North, 12. Tell City, 13. Zionsville, 14. Fort Wayne Concordia, 15. Crown Point, 16. Christian Academy of Indiana, 17. Warsaw, 18. Penn, 19. Franklin, 20. Hamilton Southeastern. ■■ COACHES ASSOCIATION GIRLS TOP 20 The Indiana Association of Track and Cross Country Coaches’ top 20 girls teams: 1. Carmel, 2. Carroll (Fort Wayne), 3. Zionsville, 4. Noblesville, 5. Floyd Central, 6. Valparaiso, 7. Indianapolis Brebeuf, 8. Fishers, 9. Hamilton Southeastern, 10. Bloomington South, 11. Brownsburg, 12. Bloomington North, 13. Indianapolis Cathedral, 14. Westfield, 15. Penn, 16. West Lafayette, 17. Franklin Central, 18. Lowell, 19. Homestead, 20. Crown Point.

Prep football ■■ ASSOCIATED PRESS RANKINGS The Associated Press Top 10 Indiana high school football poll, with first place votes in parentheses, records, rating points and previous rankings: CLASS 6A W-L Pts Pvs 1. Ben Davis (21) . . . . . . . . . . . . . 5-0 420 1 2. Fort Wayne Snider . . . . . . . . . . 5-0 370 3 3. Valparaiso . . . . . . . . . . . . . . . . 5-0 296 5 4. Avon . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-1 226 7 5. Center Grove . . . . . . . . . . . . . . 3-2 208 6 6. Lawrence Central . . . . . . . . . . . 4-1 204 2 7. Carmel . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-2 166 8 8. Warren Central . . . . . . . . . . . . . 2-3 142 4 9. Lafayette Jeff . . . . . . . . . . . . . . 5-0 76 — 10. Penn . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-1 74 — Others receiving votes: Homestead 48, Westfield 36, Franklin Central 14, Pike 12, Indianapolis North Central 12, Brownsburg 4, Columbus North 2. CLASS 5A W-L Pts Pvs 1. Indianapolis Roncalli (17) . . . . . 5-0 410 1 2. New Palestine (1) . . . . . . . . . . . 5-0 370 2 3. Concord (1) . . . . . . . . . . . . . . . 5-0 322 3 4. Columbus East . . . . . . . . . . . . .4-1 294 4 5. Decatur Central . . . . . . . . . . . . 4-1 218 7 6. Indianapolis Cathedral (2) . . . . . 1-4 184 5 7. Zionsville . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-2 132 9 8. Michigan City . . . . . . . . . . . . . . 3-2 104 10 9. Floyd Central . . . . . . . . . . . . . . 4-1 76 — 10. Castle . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-2 58 6 Others receiving votes: LaPorte 38, Bedford North Lawrence 34, Terre Haute North 24, Lafayette Harrison 22, Plainfield 14, Bloomington South 8. McCutcheon 2. CLASS 4A W-L Pts Pvs 1. Evansville Reitz (17) . . . . . . . . . 5-0 410 1 2. Lowell (3) . . . . . . . . . . . . . . . . .5-0 358 2 3. Evansville Central . . . . . . . . . . . 4-1 292 3 4. New Haven . . . . . . . . . . . . . . . 5-0 282 T4 5. NorthWood (1) . . . . . . . . . . . . . 4-1 268 T4 6. Northridge . . . . . . . . . . . . . . . . 5-0 204 8 7. Angola . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-0 114 10 (tie) East Central . . . . . . . . . . . . . 3-2 114 9 9. Silver Creek . . . . . . . . . . . . . . . 5-0 50 — 10. Fort Wayne Dwenger . . . . . . . . 3-2 44 7 (tie) Greenwood . . . . . . . . . . . . . . 4-1 44 — Others receiving votes: New Prairie 38, Marion 22, Mishawaka 16, Plymouth 16, Hobart 16, Lebanon 14, Griffith 8. CLASS 3A W-L Pts Pvs 1. Gibson Southern (15) . . . . . . . . 5-0 366 1 2. Indianapolis Ritter (2) . . . . . . . . 5-0 336 2 3. West Lafayette (1) . . . . . . . . . . 4-1 270 5 (tie) Evansville Memorial . . . . . . . . 5-0 270 4 5. Danville (2) . . . . . . . . . . . . . . . 5-0 252 6 6. Guerin Catholic . . . . . . . . . . . . 5-0 188 7 7. Indianapolis Chatard . . . . . . . . .2-3 114 9 8. Fort Wayne Concordia . . . . . . . . 3-2 112 10 9. Mishawaka Marian . . . . . . . . . . 4-1 110 3 10. Lawrenceburg . . . . . . . . . . . . . 4-1 62 — Others receiving votes: Brownstown Central 34, North Harrison 22, Vincennes Lincoln 18, Indianapolis Brebeuf 18, Knox 14, Jimtown 12, Fort Wayne Luers 2. CLASS 2A W-L Pts Pvs 1. Eastbrook (18) . . . . . . . . . . . . . 5-0 386 1 2. Woodlan (1) . . . . . . . . . . . . . . . 5-0 356 2 3. Southridge . . . . . . . . . . . . . . . 4-1 264 5 4. Tipton . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-1 258 6 5. Indianapolis Scecina (1) . . . . . . 4-1 242 3 6. Western Boone . . . . . . . . . . . . 4-1 192 8 7. Evansville Mater Dei . . . . . . . . . 3-2 172 9 8. Rensselaer . . . . . . . . . . . . . . . 4-1 128 4 9. Linton . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-2 76 7 10. Triton Central . . . . . . . . . . . . . 4-1 58 — Others receiving votes: Milan 54, Mitchell 8,

Centerville 4, Rochester 2. CLASS 1A W-L Pts Pvs 1. Pioneer (18) . . . . . . . . . . . . . . . 5-0 396 1 2. Fountain Central . . . . . . . . . . . . 5-0 298 2 3. Monroe Central (1) . . . . . . . . . . 5-0 286 3 4. Churubusco . . . . . . . . . . . . . . . 5-0 272 4 5. Indianapolis Lutheran (1) . . . . . 4-1 242 5 6. Eastern Greene . . . . . . . . . . . . 5-0 176 6 7. South Adams . . . . . . . . . . . . . . 4-1 148 7 8. Sheridan . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-1 116 9 9. Carroll (Flora) . . . . . . . . . . . . . . 4-1 104 8 10. Lafayette Central Catholic . . . . 2-3 56 10 (tie) North Central . . . . . . . . . . . . 5-0 56 — Others receiving votes: Covenant Christian 18, Southwood 16, Hagerstown 6, Eastside 4, Attica 4. Northfield 2.

Prep soccer AT EVANSVILLE BOYS VARSITY ■■ Heritage Hills 3, Evansville Central 0 Heritage Hills . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 Evansville Central . . . . . . . . . . . . . . 0 Goals: (HH) Leibering, Lara, Koesters Assists: (HH) Lara, Wittman AT VINCENNES GIRLS VARSITY ■■ Vincennes Rivet 2, Heritage Hills 1 Heritage Hills . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 Vincennes Rivet . . . . . . . . . . . . . . . 1 Goals: (HH) Genet Assists: (HH) Ker. Mulzer

Kills: (S) Lubbehusen 12, Young 9 Assists: (S) Goeppner 13, M. Neukam 7 Blocks: (S) Lubbehusen 3, L. Neukam 3 Digs: (S) Polley 31, M. Neukam 14, Young 9, Goeppner 6 Aces: (S) M. Neukam 6, Polley 2, Young 2, Lubbehusen 2 AT VINCENNES/Blue Chip Conference VARSITY ■■ Northeast Dubois 3, South Knox 0 25-18, 25-7, 25-12 Kills: (NED) Denu 9, Quinn 8, Mangin 6 Assists: (NED) Terwiske 12, Heeke 10 Blocks: (NED) Lueken 3 Digs: (NED) Rasche 9, Denu 7, B. Dodd 5 Aces: (NED) Heeke 5, Denu 3

College football 2 0

0 1

—3 —0

—1 —2

Prep tennis AT JASPER/Big Eight Conference BOYS VARSITY ■■ Jasper 4, Vincennes Lincoln 1 Singles Mendel (J) def. B. Seger 6-1, 6-0 Hopf (J) def. Lane 6-0, 6-2 Corrona (VL) def. Schum 6-3, 6-3 Doubles Luebbehusen/Hochgesang (J) def. T. Stenger/Bobe 6-0, 6-0 Wurster/Eby (J) def. K. Stenger/Alstadt 6-0, 6-0 JUNIOR VARSITY Singles Franks (J) def. Fleck 6-0, 6-0 Schmitt (J) def. Yang 6-0, 6-0 Kluemper (J) def. Q. Seger 6-0, 6-0 AT HUNTINGBURG/Pocket Athletic Conference BOYS VARSITY ■■ Southridge 5, Tell City 0 Singles Welp (SR) def. Hollinden 6-1, 6-0 Mundy (SR) def. Maffia 6-1, 6-0 Kinker (SR) def. Young 6-0, 6-0 Doubles Kappner/Biehl (SR) def. Koch/Goffinet 6-4, 6-1 Altmeyer/Barkley (SR) won by forfeit AT FERDINAND/Pocket Athletic Conference BOYS VARSITY ■■ Forest Park 4, Tecumseh 1 Singles Hochgesang (FP) won 6-4, 7-5 Welp (FP) won 6-4, 6-4 Jarboe (FP) won 5-7, 6-1, 6-2 Doubles A. Hurst/J. Hurst (FP) won 6-4, 6-4 Persohn/Stout (FP) lost 6-1, 6-0 AT BLOOMFIELD BOYS VARSITY ■■ Northeast Dubois 5, Bloomfield 0 Singles Eisenhut (NED) def. Royal 6-0, 6-0 A. Bauer (NED) def. McIntosh 6-1, 6-2 R. Bauer (NED) def. Lowry 6-1, 6-1 Doubles A. Harder/Knies (NED) def. Medina/Cosgrove 6-1, 6-0 Ziegler/L. Harder (NED) def. Beard/Schulte 6-1, 6-0 JUNIOR VARSITY Doubles Mehringer/Hurt (NED) def. Keene/Cumming 6-1 AT POSEYVILLE/Pocket Athletic Conference BOYS VARSITY ■■ Heritage Hills 3, North Posey 2 Singles Smallwood (HH) def. Brown 6-3, 7-6 (4) Heinlin (NP) def. VanWinkle 6-3, 0-6, 6-3 Dellamuth (HH) def. Schmitt 6-4, 6-1 Doubles Luebbehusen/Nelson (HH) def. Voegel/Drone 1-6, 6-3, 7-6 (5) Koester/Wassmer (NP) def. Hirt/Weaver 6-4, 6-3 JUNIOR VARSITY Singles Neighbors (HH) lost 6-1 Ayer (HH) lost 6-0 Doubles Peters/Sisley (HH) won 6-2 Jo. Smith/Ja. Smith (HH) lost 6-0

Prep volleyball AT JASPER VARSITY ■■ Evansville Mater Dei 3, Jasper 1 25-21, 19-25, 25-18, 25-20 Kills: (J) L. Bell 12, Edwards 8, Egbert 6 Assists: (J) Wigand 17, Green 13 Blocks: (J) A. Bell 3 Digs: (J) Hilgefort 14, Wigand 9 Aces: (J) L. Bell 2, Green 2, Wigand 2 JUNIOR VARSITY ■■ Evansville Mater Dei 2, Jasper 1 19-25, 25-15, 15-12 Kills: (J) Schwenk 5 Assists: (J) Kizior 8 Blocks: (J) Mair 2, Dorsam 2 Digs: (J) Kluemper 11 Aces: (J) Kizior 3 AT POSEYVILLE/Pocket Athletic Conference VARSITY ■■ North Posey 3, Southridge 1 23-25, 25-21, 25-16, 25-16

■■ TOP 25 SCHEDULE All Times EDT Thursday’s Game No. 21 South Florida vs. Temple, 7:30 p.m. Friday’s Game No. 23 Utah at Arizona, 10:30 p.m. Saturday’s Games No. 1 Alabama at Vanderbilt, 3:30 p.m. No. 2 Clemson vs. Boston College, 3:30 p.m. No. 3 Oklahoma at Baylor, 6:30 p.m. No. 4 Penn State at Iowa, 7:30 p.m. No. 5 Southern California at California, 3:30 p.m. No. 6 Oklahoma State vs. No. 16 TCU, 3:30 p.m. No. 7 Washington at Colorado, 10 p.m. No. 8 Michigan at Purdue, 4 p.m. No. 10 Ohio State vs. UNLV, noon No. 11 Georgia vs. No. 17 Mississippi State, 7 p.m. No. 12 Florida State vs. NC State, noon No. 13 Virginia Tech vs. Old Dominion, 2 p.m. No. 14 Miami (Fla.) vs. Toledo, 3:30 p.m. No. 15 Auburn at Missouri, 7:30 p.m. No. 18 Washington State vs. Nevada, 6 p.m. No. 19 Louisville vs. Kent State, noon No. 20 Florida at Kentucky, 7:30 p.m. No. 22 San Diego State at Air Force, 7 p.m. No. 24 Oregon at Arizona State, 10 p.m. No. 25 LSU vs. Syracuse, 7 p.m.

Pro baseball ■■ MAJOR LEAGUE BASEBALL All Times EDT NATIONAL LEAGUE East Division W L Pct GB x-Washington . . . . . . . . . . . . 91 59 .607 — Miami . . . . . . . . . . . . . . . . . 71 80 .470 20½ Atlanta . . . . . . . . . . . . . . . . 67 82 .450 23½ New York . . . . . . . . . . . . . . . 65 86 .430 26½ Philadelphia . . . . . . . . . . . . . 60 91 .397 31½ Central Division W L Pct GB Chicago . . . . . . . . . . . . . . . . 84 66 .560 — Milwaukee . . . . . . . . . . . . . . 81 70 .536 3½ St. Louis . . . . . . . . . . . . . . . 78 72 .520 6 Pittsburgh . . . . . . . . . . . . . . 68 84 .447 17 Cincinnati . . . . . . . . . . . . . . 66 85 .437 18½ West Division W L Pct GB z-Los Angeles . . . . . . . . . . . . 96 55 .636 — Arizona . . . . . . . . . . . . . . . . 87 65 .572 9½ Colorado . . . . . . . . . . . . . . . 82 69 .543 14 San Diego . . . . . . . . . . . . . . 68 83 .450 28 San Francisco . . . . . . . . . . . 59 93 .388 37½ z-clinched playoff berth x-clinched division Tuesday’s Games Milwaukee 1, Pittsburgh 0 Philadelphia 6, L.A. Dodgers 2 Chicago Cubs 2, Tampa Bay 1 Miami 5, N.Y. Mets 4, 10 innings St. Louis 8, Cincinnati 7, 10 innings Washington 4, Atlanta 2 San Diego 6, Arizona 2 San Francisco 4, Colorado 3 Today’s Games N.Y. Mets (Montero 5-10) at Miami (Urena 13-6), 1:10 p.m. Colorado (Chatwood 8-12) at San Francisco (Moore 5-14), 3:45 p.m. L.A. Dodgers (Wood 15-3) at Philadelphia (Thompson 2-2), 7:05 p.m. Milwaukee (Wilkerson 0-0) at Pittsburgh (Brault 1-0), 7:05 p.m. Chicago Cubs (Lester 11-7) at Tampa Bay (Snell 3-6), 7:10 p.m. St. Louis (Weaver 6-1) at Cincinnati (Davis 1-2), 7:10 p.m. Washington (Gonzalez 14-7) at Atlanta (Sims 2-5), 7:35 p.m. Arizona (Ray 14-5) at San Diego (Lamet 7-7), 9:10 p.m. Thursday’s Games L.A. Dodgers (Maeda 12-6) at Philadelphia (Leiter Jr. 3-6), 1:05 p.m. St. Louis (Martinez 11-11) at Cincinnati (Bailey 5-8), 7:10 p.m. Washington (Roark 13-9) at Atlanta (Dickey 9-10), 7:35 p.m. Chicago Cubs (Lackey 11-11) at Milwaukee (Davies 17-9), 8:10 p.m. Colorado (Chatwood 8-12) at San Diego (Richard 7-14), 10:10 p.m. AMERICAN LEAGUE East Division W L Pct GB Boston . . . . . . . . . . . . . . . . 87 64 .576 — New York . . . . . . . . . . . . . . . 84 67 .556 3 Tampa Bay . . . . . . . . . . . . . . 73 78 .483 14 Baltimore . . . . . . . . . . . . . . . 73 79 .480 14½ Toronto . . . . . . . . . . . . . . . . 71 80 .470 16 Central Division W L Pct GB x-Cleveland . . . . . . . . . . . . . 94 57 .623 — Minnesota . . . . . . . . . . . . . . 78 73 .517 16 Kansas City . . . . . . . . . . . . . 73 77 .487 20½ Detroit . . . . . . . . . . . . . . . . . 62 89 .411 32 Chicago . . . . . . . . . . . . . . . . 60 90 .400 33½ West Division W L Pct GB x-Houston . . . . . . . . . . . . . . 92 58 .613 — Los Angeles . . . . . . . . . . . . . 76 74 .507 16 Texas . . . . . . . . . . . . . . . . . 74 76 .493 18 Seattle . . . . . . . . . . . . . . . . 74 77 .490 18½ Oakland . . . . . . . . . . . . . . . . 68 83 .450 24½ x-clinched division Tuesday’s Games Boston 1, Baltimore 0, 11 innings N.Y. Yankees 5, Minnesota 2 Toronto 5, Kansas City 2 Chicago Cubs 2, Tampa Bay 1 Oakland 9, Detroit 8 Houston 3, Chicago White Sox 1 Cleveland 6, L.A. Angels 3 Texas 3, Seattle 1 Today’s Games Minnesota (Colon 6-13) at N.Y. Yankees (Severino 13-6), 1:05 p.m.

Oakland (Mengden 1-1) at Detroit (Sanchez 3-4), 1:10 p.m. Boston (Sale 16-7) at Baltimore (Miley 8-13), 7:05 p.m. Kansas City (Junis 7-2) at Toronto (Anderson 3-3), 7:07 p.m. Chicago Cubs (Lester 11-7) at Tampa Bay (Snell 3-6), 7:10 p.m. Chicago White Sox (Shields 4-6) at Houston (Peacock 11-2), 8:10 p.m. Cleveland (Tomlin 9-9) at L.A. Angels (Nolasco 6-14), 10:07 p.m. Texas (Cashner 9-10) at Seattle (Hernandez 5-4), 10:10 p.m. Thursday’s Games Cleveland (Salazar 5-6) at L.A. Angels (Bridwell 8-2), 4:07 p.m. Tampa Bay (Andriese 5-3) at Baltimore (Ynoa 1-2), 7:05 p.m. Kansas City (Vargas 16-10) at Toronto (Happ 9-10), 7:07 p.m. Minnesota (Mejia 4-6) at Detroit (Zimmermann 8-12), 7:10 p.m. Chicago White Sox (Fulmer 2-1) at Houston (Keuchel 13-4), 8:10 p.m. Texas (Hamels 10-4) at Seattle (Paxton 12-4), 10:10 p.m.

Pro football ■■ NATIONAL FOOTBALL LEAGUE All Times EDT AMERICAN CONFERENCE East W L T Pct PF PA Miami......................1 0 0 1.000 19 17 Buffalo....................1 1 0 .500 24 21 New England............1 1 0 .500 63 62 N.Y. Jets..................0 2 0 .000 32 66 South W L T Pct PF PA Tennessee...............1 1 0 .500 53 42 Jacksonville.............1 1 0 .500 45 44 Houston..................1 1 0 .500 20 38 Indianapolis.............0 2 0 .000 22 62 North W L T Pct PF PA Baltimore.................2 0 0 1.000 44 10 Pittsburgh................2 0 0 1.000 47 27 Cincinnati................0 2 0 .000 9 33 Cleveland................0 2 0 .000 28 45 West W L T Pct PF PA Denver....................2 0 0 1.000 66 38 Oakland...................2 0 0 1.000 71 36 Kansas City.............2 0 0 1.000 69 47 L.A. Chargers...........0 2 0 .000 38 43 NATIONAL CONFERENCE East W L T Pct PF PA Philadelphia.............1 1 0 .500 50 44 Dallas.....................1 1 0 .500 36 45 Washington..............1 1 0 .500 44 50 N.Y. Giants...............0 2 0 .000 13 43 South W L T Pct PF PA Atlanta....................2 0 0 1.000 57 40 Carolina...................2 0 0 1.000 32 6 Tampa Bay...............1 0 0 1.000 29 7 New Orleans............0 2 0 .000 39 65 North W L T Pct PF PA Detroit.....................2 0 0 1.000 59 33 Minnesota...............1 1 0 .500 38 45 Green Bay................1 1 0 .500 40 43 Chicago...................0 2 0 .000 24 52 West W L T Pct PF PA Seattle....................1 1 0 .500 21 26 L.A. Rams................1 1 0 .500 66 36 Arizona....................1 1 0 .500 39 48 San Francisco..........0 2 0 .000 12 35 Thursday’s Game L.A. Rams at San Francisco, 8:25 p.m. Sunday’s Games Baltimore vs Jacksonville at London, England, 9:30 a.m. New Orleans at Carolina, 1 p.m. Tampa Bay at Minnesota, 1 p.m. Denver at Buffalo, 1 p.m. Pittsburgh at Chicago, 1 p.m. Miami at N.Y. Jets, 1 p.m. N.Y. Giants at Philadelphia, 1 p.m. Atlanta at Detroit, 1 p.m. Houston at New England, 1 p.m. Cleveland at Indianapolis, 1 p.m. Seattle at Tennessee, 4:05 p.m. Kansas City at L.A. Chargers, 4:25 p.m. Cincinnati at Green Bay, 4:25 p.m. Oakland at Washington, 8:30 p.m. Monday’s Game Dallas at Arizona, 8:30 p.m.

On the air All Times EDT 


 ■■ TODAY, SEPT. 20 TELEVISION 1 p.m. — MLB baseball: Minnesota Twins at New York Yankees (ESPN) 7 p.m. — MLB baseball: St. Louis Cardinals at Cincinnati Reds (FOXSMW) 7 p.m. — MLB baseball: Boston Red Sox at Baltimore Orioles (ESPN) 7 p.m. — MLS soccer: Los Angeles Galaxy at Atlanta United (ESPN2) 7 p.m. — Women’s college volleyball: Northwestern at Purdue (BTN) 9 p.m. — Men’s soccer: U.S. Open Cup championship, Sporting Kansas City vs. New York Red Bulls (ESPN) 10 p.m. — MLB baseball: Cleveland Indians at Los Angeles Angels (ESPN) RADIO 6:05 p.m. — College football: The Jeff Brohm Talk Show (WITZ 104.7 FM) 6:15 p.m. — MLB baseball: St. Louis Cardinals at Cincinnati Reds (WQKZ 98.5 FM) 7:05 p.m. — College football: Inside Indiana University Football with Tom Allen (WITZ 104.7 FM) ■■ THURSDAY, SEPT. 21 TELEVISION 7 p.m. — MLB baseball: St. Louis Cardinals at Cincinnati Reds (FOXSMW) 7 p.m. — MLB baseball: Minnesota Twins at Detroit Tigers (FS1) 7:30 p.m. — College football: Temple at South Florida (ESPN) 8:25 p.m. — NFL football: Los Angeles Rams at San Francisco 49ers (NFL Network) RADIO 4:30 p.m. — Prep sports: Southridge Raider Athletics at The Gaslight with the SHS volleyball team (WITZ 104.7 FM) 6:15 p.m. — MLB baseball: St. Louis Cardinals at Cincinnati Reds (WQKZ 98.5 FM) 6:30 p.m. — Prep football: From the Bench Coaches Show with Southridge football coach Scott Buening (WBDC 100.9 FM) 6:55 p.m. — Prep boys soccer: Jasper at Washington (WITZ 104.7 FM)